Czy klimatyzacja szkodzi?

Wiele osób skarży się na to, że klimatyzacja szkodzi. Dla wielu będzie to element, który wysusza powietrze, brzydko pachnie a nawet powoduje choroby. Ale czy tak jest w rzeczywistości?

czy klimatyzacja szkodziTak naprawdę wszystko zależy od użytkowników i to oni najczęściej są tutaj winni, ponieważ źle z klimatyzacji korzystają. Błędy mogą się pojawić już przy montażu. Klimatyzator musi być umieszczony tak, by struga powietrza nie płynęła bezpośrednio na ludzi. Schłodzone powietrze powinno mieć możliwość mieszania się z ciepłym. Trzeba także pamiętać o tym, by zachowywać zdrowy rozsądek i odpowiednio ustawiać temperaturę.

Oczywiście nasze organizmy nie będą znosić dobrze gwałtownych zmian temperatury, dlatego nie można zmrozić pomieszczenia, gdy na zewnątrz jest upał. Wystarczy schłodzić je o kilka stopni i wtedy będziemy mieć lepsze samopoczucie niż w sytuacji, gdy zmniejszymy temperaturę o stopni kilkanaście.

W ramach użytkowania i obsługi klimatyzacji bardzo ważne jest jej regularne czyszczenie i odgrzybianie. Inaczej we wnętrzu będzie się gromadzić brud i będą się rozwijać bakterie i grzyby. Dlatego warto robić przeglądy raz w roku i wymieniać filtry, by prowadzić staranną dezynfekcję i konserwację. Przegląd to koszty na poziomie 200 złotych, ale nie warto na tym oszczędzać, jeśli chcemy by klimatyzacja była dla nas bezpieczna.

Gdy włączamy klimatyzację trzeba zamknąć okna. Czasami można także zdecydować się na klimatyzację, która będzie jednocześnie zintegrowana z wentylacją. Ostatecznie to, czy klimatyzacja szkodzi zależne jest tylko od tego jak my z niej będziemy korzystać.