Jak dbać o klimatyzację?

Użytkownicy klimatyzacji muszą pamiętać o tym, że będą oddychać powietrzem, które jest pobierane z zewnątrz i następnie przepływa przez specjalnie przygotowane kanały w urządzeniu. Dlatego trzeba dbać o czystość tych kanałów dla własnego dobra.

konserwacja klimatyzacjiPowietrze z klimatyzatora powinno być czyste i dlatego przed wylotem umieszczony jest filtr, który ma usuwać zanieczyszczenia. Oprócz typowego filtra w niektórych modelach są dodatkowe filtry, które mają jeszcze uzdatniać wydostające się powietrze. Ponieważ na filtrach z czasem gromadzą się zanieczyszczenia wydajność sprzętu jest mniejsza a równocześnie zużywa on więcej energii. Często klimatyzatory się obladzają a to powoduje skraplanie wody. Zanieczyszczenia na filtrach powodują również, że będą się tam rozwijać drobnoustroje, które razem z powietrzem będą wdmuchiwane do pomieszczeń. Często takie bakterie mogą powodować różne choroby płuc.

Zwykłe porządki

Wloty i wyloty powietrza wystarczy oczyszczać miękką tkaniną. Jeśli zabrudzenia będą trudne do usunięcia można także użyć letniej wody i łagodnego środka czyszczącego. Nie powinno się używać środków żrących. Filtr powietrza powinien być czyszczony zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre modele mają specjalną sygnalizację, gdy filtr jest zabrudzony i trzeba dokonać już jego czyszczenia. Zaleca się regularne czyszczenie co dwa tygodnie wodą i odkurzaczem.

Pokaż mi swoją klimatyzację...

Co jakiś czas powinno się również przeprowadzić gruntowne czyszczenie klimatyzacji. Najważniejsze będą oczywiście kanały. Według przepisów kanały powinny mieć otwory rewizyjne, które będą mogły pozwolić na oczyszczenie wnętrza przewodów oraz innych elementów instalacji. Jest to związane z rozporządzeniami przygotowanymi przez Ministra Infrastruktury. Do czyszczenia klimatyzacji można również zatrudnić specjalizującą się w takich działaniach firmę, która zajmie się badaniem urządzenia, a następnie przeprowadzi jego gruntowne czyszczenie.