- 11lip 2023
Rekuperator płyt PREMIUM
Nowy globalny trend w oszczędzaniu energii i ochronie środowiska koncentruje się na efektywnym wykorzystaniu energii. Jednym ze sposobów na zmniejszenie zużycia energii jest jej odzyskiwanie w systemach wentylacyjnych.
Zastosowanie odzysku energii, oprócz tego, że jest bezkosztowe dla środowiska, jest również korzystne dla konsumenta w postaci obniżonych kosztów eksploatacji systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Efektywność odzysku energii jest oceniana za pomocą wartości procentowej.
Można obliczyć całkowity, pozorny, suchy i osłonięty odzysk ciepła.
Każdy z nich można ustawić zgodnie z przepływem powietrza wlotowego i wylotowego.
W ramach jednego urządzenia sprawność w dużej mierze zależy od parametrów powietrza przed wejściem do wymiennika ciepła i po jego opuszczeniu, od stosunku natężenia przepływu powietrza, które jest dostarczane i usuwane, a także od prędkości przepływu powietrza przechodzącego przez wymiennik ciepła.
Jak widać z powyższego, mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą parametrów, które można wykorzystać do manipulowania wartościami objętościowymi odzysku energii. Dlatego też, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, Komisja Europejska w swoim komunikacie: "Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1253/2014 z dnia 7 czerwca 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/EWG w sprawie wymogów dotyczących ekoprojektu (ErP2016 - Ecodesign 2016) dla systemów wentylacyjnych" podaje wzór i wymagania dotyczące obliczania sprawności odzysku energii. Wzór opiera się na normach europejskich EN 13053 i EN 308. Wzór ogranicza się do tak zwanego suchego odzysku ciepła przy stałej różnicy temperatur wynoszącej 20°C między temperaturą powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, Równowaga między sprawnością odzysku ciepła w kanale powietrznym a powietrzem usuwanym, przy jednoczesnym zapewnieniu utrzymania minimalnej sprawności odzysku ciepła uwalnianego ciepła.
Na dzień 1 czerwca 2016 r. wartość ta wynosi 63% dla odzysku ciepła w systemach przelotowych i 67% dla innych systemów, a komora mieszania nie jest uważana za system odzysku ciepła.
VTS, aby ułatwić dobór urządzeń i spełnić wymagania Ekoprojektu 2016, oferuje opcję PREMIUM do odzysku energii w wymiennikach krzyżowych. Sprawność odzysku suchego ciepła w opcji PREMIUM jest o około 20 punktów procentowych wyższa niż w przypadku standardowych rozwiązań w opcji STANDARD, czyli o około 30-40% niższa. Na przykład, centrala wentylacyjna miała sprawność 45% przy zastosowaniu standardowego rozwiązania, ale 67% przy zastosowaniu opcji PREMIUM.
Rozporządzenie WE, oprócz wymogu minimalnej wydajności, opiera się również na obowiązkowym stosowaniu obejść powietrza w systemach odzysku. Gama VTS jest zatem uzupełniona o obejście w jednostkach VS 10 do VS 15.
Oprócz wdrożenia systemów PREMIUM dla jednostek odzysku ciepła, VTS oferuje również integrację komory mieszania w stałej przestrzeni obejścia:
1 - zawór powietrza obejściowego
2 - Zawór wahadłowy do komory mieszania w wymiennikach krzyżowych (PM)
Po stronie powietrza wypływającego z pomieszczenia, podobnie jak w przypadku zaworu obejściowego, zainstalowany jest odpowietrznik, który po otwarciu zasysa powietrze wlotowe do kanału obejściowego i miesza strumienie powietrza w wymaganej proporcji. Po wymieszaniu strumień powietrza jest kierowany do komponentów umieszczonych dalej wzdłuż kierunku przepływu powietrza nawiewanego.
Instalacja komory mieszania zintegrowanej z przednim wymiennikiem ciepła prowadzi do znaczących zmian w wyglądzie zewnętrznym urządzenia i jego konstrukcji.
Przegląd wężownic odwracalnego wymiennika ciepła
Aby zagwarantować prawidłowe działanie wymiennika ciepła podczas odzyskiwania chłodu, fabryczna instalacja wstępna VTS umożliwia wyposażenie wymiennika ciepła w przepustnicę powietrza, która przechwytuje przepływ powietrza do przechłodzonego wymiennika ciepła.
3 - Zawór powietrza - odcina dopływ powietrza do rekuperatora powietrza.
Dzięki przeniesieniu komory mieszania do przestrzeni obejścia, jednostki z rekuperatorem krzyżowym z opcją komory mieszania PREMIUM są w większości krótsze niż opcja STANDART. Różnica wynosi od 366 do 730 mm, w zależności od modelu.
Zastosowanie opcji PREMIUM oznacza, że seria VTS nie tylko spełnia wymagania Unii Europejskiej, ale także zwiększa konkurencyjność central wentylacyjnych VENTUS.